Öğrenci Para Kazanma Yolları – EN KAZANÇLI 15 YÖNTEM!

Öğrencilerin sık sık karşılaştığı bir sorun da maddi kaynak eksikliğidir. İşte bu noktada, öğrenci para kazanma yolları önemli bir rol oynar. Öğrencilerin para kazanabileceği birçok seçenek bulunmaktadır.

Öğrenciler için internetten para kazanma yolları öğrencilerin esnek çalışma saatleriyle uyumlu olarak çalışabilecekleri seçeneklerdir. Merak etmeyin! Sadece internetten değil öğrenci için para kazanmaya uygun diğer kazançlı seçenekleri de sıraladım. İstediklerinizi değerlendirebilirsiniz.

Öğrenci nasıl para kazanır? Hadi öğrenelim!

1- Öğrenci Asistanlığı Yapın

öğrenci para kazanma yolları
öğrenci para kazanma yolları

üniversite öğrencileri para kazanma yollarından birisi de Üniversitelerde öğrenci asistanı olarak çalışma imkanları bulunabiliyor. Bu, öğretim üyelerine yardımcı olmak, araştırma yapmak veya ofis işleri ile ilgilenmek gibi görevleri içerebilir.

Sizin de fakültenizde böyle bir imkan varsa değerlendirebilirsiniz. Bu işi yaparak aylık düzenli kazanç sağlayan üniversite öğrencileri mevcut

2- Grafik Tasarım İşleri Alın!

öğrenci internetten para kazanma
öğrenci internetten para kazanma

Grafik tasarımcılık öğrenciler için para kazanabilecekleri bir seçenektir. Grafik tasarım becerilerine sahip olan öğrenciler, freelance olarak veya projeler alarak gelir elde edebilirler. Basit banner, logo, afiş tasarımlarından kolayca para kazanabilirsiniz.

Bunun için Canva, photoshop gibi programları kullanabilmeniz önemlidir. İşleri nereden alacağım? Diye soruyorsanız, freelance çalışma sitelerine üye olabilirsiniz. Buralarda grafik işlerini yaptırmak isteyen birçok kişi bulunuyor.

Ek olarak okuyabilirsiniz: İnternetten para kazanma imkanları

3- Seslendirme Yapmak

öğrenci evden para kazanmak
öğrenci evden para kazanmak

Seslendirmeler radyo reklamları, televizyon reklamları, animasyonlar, video oyunları, belgeseller ve diğer medya projelerinde çok önemlidir. Eğer iyi bir diksiyona sahipseniz, seslendirme yaparak öğrenciyken para kazanabilirsiniz.

Bir de sesinizi kaliteli şekilde kaydetmenin bir yolunu bulmanız gerek tabi… Seslendirme işi için Bionluk tarzı freelance çalışma platformlarında ilan oluşturabilirsiniz. Seslendireceğiniz projenin uzunluğuna göre kazancınız değişecektir.

4- Not Satmak

evden para kazanmak öğrenci
evden para kazanmak öğrenci

Hem üniversite hem de lise öğrencisi para kazanma yollarından bir tanesinde sıra! Not tutma konusunda başarılıysanız, önemli derslerin notlarını satmayı düşünebilirsiniz. Not tutmayan ancak sınav günü not arayan birçok öğrenci oluyor.

Bu kişilerin birçoğu para karşılığında özenle tuttuğunuz notları almak isteyeceklerdir. Hatta üniversitedeyseniz, kampüsteki fotokopicilerle anlaşabilirsiniz. Ben de üniversite yıllarımda bu şekilde para kazanmıştım!

Bonus yazı: Ek İş Yaparak Para Kazanma

5- Video Kurgu İşi Yapmak

öğrenciler için para kazanma
öğrenciler için para kazanma

Öğrenci para kazanma yollarından birisi de video kurgu işidir. Video kurgu işi için çeşitli fırsatlar vardır. Reklam ajansları, prodüksiyon şirketleri, YouTube kanalları, çevrimiçi platformlar, video düzenleme hizmetlerinden sıklıkla faydalanırlar.

Eğer bu konuya ilgiliyseniz ve video kurgu programlarını biliyorsanız, sizin için yüksek kazanç sağlamanın harika bir yolu olacaktır. Video kurgu için Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve, Lightworks gibi programları bilmek gerekiyor. Youtube’daki eğitim programlarını da izleyebilirsiniz.

Bunlardan herhangi birisi üzerinde uzmanlaşırsanız çok iyi kazançlar sağlayabilirsiniz. Video kurguda kazancınızı videonun uzunluğu belirleyecektir.

6- Çocuk Bakıcılığı Yapmak

öğrenciyken para kazanmak
öğrenciyken para kazanmak

Öğrenciyken para kazanmak için tercih edebileceğiniz bir diğer işte Çocuk bakıcılığı yapmak için öğrencilerin çocuklarla iletişim kurma yeteneklerine, sorumluluk duygusuna ve sabrına sahip olmaları önemlidir.

Böyle bir sorumluluğu alabileceğinizi düşünüyorsanız, siz de boş vakitlerinizde çocuk bakıcılığı yapabilirsiniz. Çocuklarla oynayarak, onları gözeterek para kazanabilirsiniz. Bunun için bakıcılık sitelerine üye olabilirsiniz.

7- Sosyal Medya Yönetmek

öğrenciler için internetten para kazanma yolları
öğrenciler için internetten para kazanma yolları

Öğrenci internetten para kazanma yolu mu arıyorsunuz? Sosyal medya hesaplarını yönetmeyi düşünebilirsiniz. Bu işle birlikte şirketlerin veya markaların sosyal medya hesaplarını yönetme, içerik oluşturma, yayınlama, ve sosyal medya stratejileri geliştirme sorumluluğunu üstlenmelisiniz.

Ayrıca, sosyal medya yönetimi araçlarını kullanarak gönderileri planlama, analiz yapma ve etkileşimleri yönetme konusunda bilgi sahibi olmanız da önemlidir. Bu konuda kendinizi geliştirebilir ve freelance çalışma sitelerinden iş alabilirsiniz. İş almandan önce portföy hazırlarsanız, daha kolay iş alabilirsiniz. Benden söylemesi. 🙂

8- İkinci El Kitap Satmak

Öğrenci Para Kazanma

İkinci el kitap satmak da öğrenci para kazanma yollarından birisi. Üstelik bunun için büyük bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor. Elinizde artık işe yaramayan kitaplar varsa bunu alt sınıflarınıza, sahaflara ya da internet üzerinden diğer ihtiyaç sahiplerine satabilirsiniz.

Böylelikle hem elinizdeki fazla kitabı boş yere rafta unutmamış olacaksınız hem de para kazanacaksınız. Öğrenciler için para kazanma yolları çok seçenekli demiştim! 🙂

9- Evcil Hayvan Bakıcılığı Yapın

öğrenciyken para kazanmak
öğrenciyken para kazanmak

Öğrenciler için para kazanma yollarından en eğlenceli diyebileceğim seçenekle geldim bu sefer. 🙂 Evcil hayvanlardan hoşlanıyorsanız bu sizin için hem eğlenip, hem para kazandığınız bir yol olacaktır. Evcil hayvan sahiplerine bakım hizmeti sağlayarak para kazanabilirsiniz.

Evde beslenen hayvanlara bakıp, yürüyüşe çıkararak günlük paralar kazanabilirsiniz. Hatta evde bakma şansınız varsa, seyahat eden ve evcil hayvanlarına belirli bir süre bakacak kişi arayanlara hizmet vererek daha yüksek meblağlar kazanabilirsiniz. Bunun için oluşturulmuş Petsurfer gibi sitelere üye olarak işler alabilirsiniz.

10- Kampüsteki İşleri Değerlendirin

üniversite öğrencileri para kazanma yolları
üniversite öğrencileri para kazanma yolları

Üniversite öğrencileri para kazanma yolları için devam edelim. Kampüsünüzde birden fazla iş seçeneği bulunabilir. Bunlara karşı gözünüzü dört açmalısınız. Örneğin kütüphanede, fotokopicide, varsa kafede, kantinde çalışabilirsiniz.

Derslerinizden sonra arda kalan vakti bu şekilde değerlendirebilir ve para kazanabilirsiniz. Bunların bir çoğu part time iş seçeneği olduğu için sizi zorlamayacaktır. Öğlen dersiniz bittikten sonra gidip kütüphanede çalışmak mantıklı bir seçenek olabilir.

11- Organizasyonlarda Görev Alın

lise öğrencisi para kazanma yolları
lise öğrencisi para kazanma yolları

Organizasyon şirketleri bünyelerinde etkinlik zamanı çalışacak günübirlik elemanlara ihtiyaç duyarlar. Bu etkinliklerin bir çoğu akşam olduğu için öğrenci para kazanma için harika bir fırsattır.

Düğün, nişan, tanıtım etkinlikleri gibi birçok etkinlikte görev alarak günübirlik para kazanabilirsiniz. Cep harçlığı kazanabileceğiniz iyi bir yöntem

12- Stant Görevlisi Olun

Öğrenci para kazanma yolları arayan herkesin yapabileceği bir işten bahsedeceğim. Kimi fuarlarda, marketlerde, etkinliklerde firmalarda stantlar açılır ve burada günübirlik çalışacak insanlara ihtiyaç duyulur. Tam da öğrencilere göre bir fırsat!

Stant görevlisi olarak çalışmak, genellikle belirli bir etkinlik veya kampanya süresince kısa süreli iş imkanları sunar. Yani bir ya da birkaç gün çalışarak cep harçlığı elde etmiş olursunuz.

Stant görevlisi olarak çalışmak için iletişim becerilerine sahip olmanız, insanlarla etkileşime geçebilmeniz ve ürün veya hizmet hakkında bilgi verebilmeniz önemlidir.

12- Özel Ders Verin

evden para kazanmak öğrenci
evden para kazanmak öğrenci

İyi olduğunuz bir konuda diğer öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Matematik, fen bilimleri, yabancı dil, müzik gibi konularda özel dersler vererek hem para kazanabilir hem de başkalarının eğitimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bunun için mutlaka ders verdiğiniz kişi ile buluşmanız gerekmiyor. Öğrenci evde para kazanma yolu için de değerlendirebilirsiniz. Online olarak artık ders vermek mümkün. Saatlik olarak ücretinizi alabilirsiniz.

13- Özgün Ürünler Tasarlamak

öğrenci para kazanma yolları
öğrenci para kazanma yolları

Öğrenci evde para kazanma yöntemi olarak özgün ürünler tasarlamayı düşünebilirsiniz. Kendi markanızı oluşturarak el yapımı veya özgün tasarımlı ürünler üretebilirsiniz. Örneğin, tişörtler, takılar, çantalar, ev dekorasyon ürünleri gibi ürünler yapabilir ve çevrimiçi platformlarda veya yerel mağazalarda satışa sunabilirsiniz.

Hatta bu şekilde dolar bile kazanabilirsiniz! Etsy gibi yabancı tasarım platformlarında satış gerçekleştirebilir ve dolar kazanabilirsiniz. En kazançlı öğrenci para kazanma yöntemlerinden birisi.

14- Özel Hediye Kutuları Hazırlama

öğrenci para kazanma yolları
öğrenci para kazanma yolları

Özel günler için hediye kutuları veya hediye setleri hazırlayarak kişiselleştirilmiş hediye seçenekleri sunabilirsiniz. Bu kutuları çeşitli temalar, ilgi alanları veya yaş gruplarına göre düzenleyebilirsiniz. Bunları Instagram sayfası oluşturarak satabilirsiniz.

İyi bir instagram sayfası sizin dijital mağaza vitrininiz olacaktır. Reklamınızı iyi şekilde yapabilirseniz, sizin için bol kazançlı bir öğrenci para kazanma yöntemi olacaktır.

15- Podcast & Video İçerik Üretme

öğrenci para kazanma yolları
öğrenci para kazanma yolları

Kendi podcast veya video kanalınızı oluşturarak ilgi duyduğunuz konularda içerik üretebilirsiniz. Sponsorluk anlaşmaları veya reklam gelirleriyle para kazanabilirsiniz. Gençler artık bu şekilde yüksek paralar kazanabiliyorlar. Bunun için sosyal medyayla aranızın iyi olması gerekiyor.

Öğrenci para kazanma yolları gördüğünüz gibi çok seçenekli. Siz hangisini ya da hangilerini yapacaksınız?

Benzer Yazılar

Yorum yapın